Україна так і не змогла зіскочити з «газової голки» у зв’язку з відсутністю державницької позиції центральної виконавчої влади в частині нарощення вітчизняного газовидобутку. Наглядова рада та правління Нафтогазу, здійснюючи щорічне підвищення ціни блакитного палива для підприємств та домогосподарств, не спромоглися забезпечити необхідний обсяг інвестицій в індустрію газовидобутку.
Український економіст Василь Голян на своїй сторінці у Facebook констатує, що основним аргументом Нафтогазу при підвищенні ціни на природний газ вітчизняного видобутку виступало прагнення сформувати інвестиційну базу для збільшення обсягів вітчизняного видобутку природного газу.
«Перерахунок Нафтогазом дивідендів до держбюджету не компенсує тих втрат, які несуть підприємства та домогосподарства у зв’язку з постійним зростанням ціни природного газу. Відбувається поглинання і подальше розпорошення фінансових ресурсів, які акумулюються за рахунок оплати підприємствами та населенням вартості природного газу, державними структурами і наближеними до них суб’єктами приватного бізнесу в газовій сфері», – стверджує Василь Голян.
Зазначимо, що у 2021 році порівняно з 2008 роком ціна кубічного метра природного газу українського видобутку зросла в 19 разів. Рентна плата за користування надрами для видобутку природного газу за аналогічний період збільшилася у 50 разів. Неконтрольоване зростання природного газу вітчизняного видобутку відбувається внаслідок використання Нафтогазом свого монопольного становища на ринку блакитного палива.
Економіст
Коментарі