Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка готує військових фахівців з соціальної роботи за принципом НАТО Social Service, який передбачає роботу як з військовослужбовцем, так і з членами його родини.
Про це на пресконференції в Укрінформі повідомив начальник кафедри соціальної роботи у військах Військового інституту КНУ імені Тараса Шевченка полковник Олександр Джус.
Він зауважив, що Військовий інститут КНУ імені Тараса Шевченка – єдиний навчальний заклад, де готують військових фахівців за цим напрямком, підготовка розпочата у 2023 році.
"Основним завданням майбутніх фахівців соціальної роботи буде підтримка як військовослужбовців, так і членів їхніх сімей. Адже коли держава мобілізує до лав Збройних сил військовослужбовця, вона частково мобілізує і всю його родину, оскільки військовослужбовець і його сім'я – це одне ціле. Тому ми готуємо курсантів до того, що вони будуть працювати як з військовослужбовцями, так і з членами сім'ї, із дружиною військовослужбовця, з дітьми, використовуючи при цьому принципи країн-членів НАТО – Social Service", – зазначив Джус.
Він зауважив, що роль соціальної роботи з військовослужбовцями значно зросла від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У функції фахівців із соцроботи входить всебічна підтримка військовослужбовців, як-от допомога у подоланні стресу, посттравматичних станів, психологічних травм, а також – підтримка родин, які переживають розлуку, втрату, супровід сімей в отриманні соціальної, матеріальної допомоги тощо. Також вони беруть участь у програмах сприяння відновленню військовослужбовців після поранень.
Окремо Джус наголосив на мотиваційній підтримці військовослужбовців під час бойових дій – через роботу з соціальними працівниками, психологами, капеланами тощо.
Ще одним напрямком роботи військово-соціальних працівників буде супровід ветеранів у процесі реінтеграції у цивільне життя у післявоєнний період.
"Цивільним важко дається інтеграція до військової служби, але ще важче уже військовослужбовцям буде даватися реінтеграція до цивільного життя. Тому одне з основних наших завдань – допомогти їм у процесі переходу від військової служби до цивільного життя і передати морально здорового, фізично здорового військовослужбовця до громади", – підкреслив начальник кафедри.
Він додав, що надалі питаннями опіки ветеранів будуть займатися фахівці із супроводу ветеранів та демобілізованих, підготовка яких зараз здійснюється під патронатом Міністерства у справах ветеранів.
Ще одним напрямком роботи військових соціальних працівників у повоєнний період буде проведення інформаційних кампаній щодо соціальних прав, гарантій, пільг військослужбовців і порядок їх реалізації у цивільному статусі після звільнення. Це передбачає організацію комунікації з органами соціальної влади та громадськими організаціями.
"Щоб це все реалізувати, наш військовий соціальний працівник, або ж офіцер служби соціального супроводу, має бути "універсальним солдатом". З одного боку, це має бути психолог, оскільки для того, щоб спілкуватися з військовослужбовцем, членами його родини, потрібно знайти до кожного підхід… З іншого боку, це має бути юрист, оскільки для того, щоб пояснити військовослужбовцю, які пільги, права та гарантії йому забезпечені, потрібно самому ці права та гарантії знати, вивчити нормативно-правову базу. Тому, перш за все, соціальний працівник – це психолог з елементами юриста", – зазначив Джус.
Курсант четвертого курсу за спеціальністю "Військова психологія" Артем Лукавий розповів, що на заняттях вони опановують як теоретичні засади, так і практичні. Майбутні військові психологи та соціальні працівники мають змогу спілкуватися з діючими офіцерами, психологами різних частин, які виконують бойові завдання на різних напрямках.
"Щодо стажувань – ми можемо відправлятися до військових частин, які мають бойовий досвід, тим самим закріплюючи свої знання, які здобули протягом навчання", – сказав Лукавий.
Він також відзначив матеріально-технічну базу для підготовки офіцерів-психологів. "Це один з найкращих, можна так сказати, класів із VR окулярами, де військовий психолог може відчути всю складність роботи у стресових умовах. Класи для проведення групових, індивідуальних занять з військовослужбовцями, де ми маємо змогу покращити свої навички комунікації з військовослужбовцями та навички надання психологічної допомоги. Тобто є все необхідне для того, щоб ти розвивався в професійному плані", – сказав курсант.
Важливим компонентом навчання майбутніх військових психологів, за його словами, є саморозвиток та фізична підготовка. Для цього у Військовому інституті є всі можливості: спортивні майданчики, різні секції, спортивне загальнодоступне обладнання.
Після чотирьох років навчання на бакалавраті є можливість вступу на здобуття ступеня магістра, навчання триває 1,5 року. Випускники можуть претендувати на такі посади, як офіцер групи контролю бойового стресу, офіцер групи психологічного супротиву, відновлення.
Курсанти Військового інституту КНУ ім. Шевченка перебувають на повному державному забезпеченні, включаючи проживання, харчування, медичне забезпечення.
Коментарі