Фото: EPA
Україні нададуть західні літаки F-16, а українські пілоти швидко навчаться управлінню ними. Про це в інтерв’ю засновнику видання “ГОРДОН” Дмитрові Гордону сказав український військовий експерт, полковник запасу Роман Світан.
“Літаки F-16 хоча б у мінімальній достатній кількості – у кількості однієї бригади – зменшать наші втрати вдесятеро. Під час наступу це дуже важливо. Що роблять літаки? Бригада, три ескадрильї. Я просто зараз образно говоритиму. Одна ескадрилья заходить на поле бою перед проривом і знищує всю ППО противника. Після цього друга ескадрилья тих-таки F-16, тільки з авіабомбами з керованими ракетами… Плюс наші Су-24, які у нас ще є, бомбардувальники Су-25, штурмовики – усе це заходить і перемелює з нашим чорноземом російські війська. Хай як вони там були закопані, хай що вони замінували, хай що зробили. Після того, як відпрацьовують бомбардувальники, там випалена земля, переоране поле. Там просто нічого не залишається. Після цього туди починають рухатися наша бронетехніка, наші мотопіхотні частини. І для них уже там роботи не буде – образно скажу, як льотчик, їдеш і щиглями усіх добиваєш. Ось у такому заході вдесятеро менше втрат наших солдатів, техніки й узагалі загальних втрат, коли відпрацювала авіація”, – розповів він.
Світан заявив, що впевнений, що Захід дасть Україні літаки F-16. За його словами, ця впевненість ще зросла після того, як стало відомо, що Росія передала Ірану літаки Су-35.
“У мене немає інсайдерської інформації. Я просто аналізую події, які відбуваються на полі бою чи в геополітиці. Нам не передавали F-16, бо була якась зав’язка непередання Су-35 Ірану. Але росіяни почали передавати Су-35 Ірану. Вже один літак помітили без розпізнавальних знаків над Іраном, і наприкінці травня вони отримають, напевно, дві ескадрильї, 24 літаки. Після цього 100% ми отримаємо F-16”, – сказав він.
Світан зазначив, що наразі у США уже перебувають українські льотчики у складі щонайменше ескадрильї – 12 осіб.
“Вони ж не просто так там… Ні, ну можуть, звичайно, у Флориді там трохи позасмагати. Але в основному вони займатимуться бойовими завданнями. І друге – уже є інформація про те, що льотний склад уже дібрали для виконання перенавчання. А цьому складу не треба вчитися заново – йому треба лише перевчитися. Він уже має допуски для виконання бойових завдань, і вони їх виконують на інших бортах, на наших. Їм треба тільки здійснити два польоти – контрольний і тренувальний – після складання заліків і певного нальоту”, – сказав він.
Світан зазначив, що льотчики, яким випало політати на F-16, кажуть, що керування літаком схоже на Міг-21. За словами експерта, із помітних відмінностей – управління, тому що у F-16 це джойстик, а у літаків на озброєнні України – важіль управління. Важко перевчитися із джойстика на важіль управління, а навпаки – легко, наголосив він. Перевчитися, за словами експерта, українські льотчики можуть за три місяці.
Світан відповів, скільки, на його думку, літаків F-16 потрібно Україні.
“Щонайменше бригада. Це три ескадрильї, 40 літаків щонайменше. А повністю для номіналу, для того, щоб виконувати всі бойові завдання, – 200. П’ять бригад по 40 – це 200 літаків для того, щоб виконати всі завдання, включно із закриттям неба України і виконання подальших завдань, утримання паритету у повітрі зокрема. У росіян такого рівня літаків 500 наразі. Тому 300, 200 [необхідних Україні] – це тільки завдяки тому, що нові модифікації. F-16 на голову вищий за модифікацію Су-35”, – сказав він.
ВІДЕО Відео: В гостях у Гордона / YouTube Контекст:
У травні створення так званої авіаційної коаліції підтримало три країни – Великобританія, Франція та Нідерланди. Ідеться поки що лише про навчальні місії для українських пілотів із використанням західних літаків. Готовність навчати українських пілотів також висловили Бельгія, Португалія, Данія і Норвегія.
На саміті G7, який відбувався 19–21 травня, президент Сполучених Штатів Джо Байден заявив, що США підтримають зусилля союзників і партнерів та візьмуть участь у навчанні українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно з F-16.
За даними Пентагону, тренування українських пілотів на F-16 проводитимуть у Європі. Коаліцію з підготовки пілотів на F-16 очолили Нідерланди і Данія.
Винищувачі F-16 Україна отримає від союзників за умови, що літаків, як і іншої західної зброї, не використовуватимуть для ударів по території Росії, заявили в Білому домі 20 травня.
Україна може отримати F-16 уже цієї осені, натякнули в Міноборони України. У відомстві припускають, що першою країною, яка передасть Україні винищувачі, будуть Нідерланди (держава нещодавно розірвала угоду з продажу F-16 приватній американській компанії Draken International).
Радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван зазначив, що Байден ще не вирішив, чи будуть США також передавати Україні винищувачі.
Коментарі