Військові реалії диктують свої умови. Збройні Сили України інтенсивно розвиваються та вдосконалюються протягом останніх 8 років невпинно, а надто від 24 лютого 2022 року. Для нинішніх воїнів звичні «день за три» — це, як мінімум, «день за п'ять» у сенсі розвитку. Тому навіть ті, хто у війську відносно недавно, аж ніяк не є недосвідченими. Про свій військовий досвід, стабільний зв'язок як запоруку перемоги, Гард.City розповів службовець зенітної ракетної бригади імені Гетьмана Пилипа Орлика.
Денис у війську лише третій рік, але про суттєве осучаснення ЗСУ знає не з чуток
Денис у війську лише третій рік, але про суттєве осучаснення ЗСУ знає не з чуток, і переконується в тому щодня. До функціональних обов'язків воїна належить забезпечення стійкого та безперебійного зв'язку з командуванням та оперативне проходження інформації визначеними каналами.
— Чи є зв'язківці нині окремим родом військ?
— Так, це окремий рід військ, повністю зветься Війська зв'язку та кібербезпеки. Але по суті, зв'язок є в усіх інших військах також, і в сухопутних, і у повітряних силах. (Професійне свято — 8 серпня — встановлене Указом Президента України від 1 лютого 2000 року — ред.)
Емблема та нарукавний знак Військ зв'язку та кібербезпекиФото: Вікіпедія
— Який функціонал виконують зв'язківці у вашій бригаді?
— Зараз, під час перебування у пункті постійної дислокації наша задача забезпечувати постійний зв'язок, безпечне проходження інформації, запобігання «пропадань», а у разі, якщо зв'язок обривається, забезпечення резервних каналів.
— Які типи зв'язку ви використовуєте і за допомогою яких засобів?
— Переважно використовуємо дротовий зв'язок. Але іноді це і радіозв'язок теж. Зокрема, маємо сучасні радіостанції, надані США, Harris Falcon. Ця радіостанція шифрує інформацію за допомогою свого ключа, зі швидкістю 120 кілобіт/сек, і крім того така радіостанція дає можливість розгорнути стійку до радіоелектронної боротьби лінію.
— Наскільки взагалі українські військові зв'язківці просунулись вперед паралельно з розвитком цієї сфери?
— Безумовно, останні десятиліття стали проривом у сфері зв'язку та комунікацій. Але з власного досвіду я бачу тільки сучасний стан справ, адже служу лише від 2019 року. Отже, працюю вже переважно з обладнанням та засобами, які є більш сучасними. Але від співслужбовців знаю, що наше військо у цьому напрямку зробило суттєвий крок вперед. Хоча би взяти приклад комплексів Starlink.
Фото: cdn.futura-sciences.com
— А розкажіть про них детальніше, який їхній вплив для ЗСУ?
— Ці комплекси дають фактично безперебійний зв'язок, в якому ніколи не буває перебоїв. А якщо і бувають, то це стається вкрай рідко і швидко усувається. Все тому, що на відміну від інших зразків, Starlink підтримує зв'язок не з одним, а з кількома супутниками, розташованими на навколоземній орбіті. І якщо пропадає контакт з одним супутником, його підхоплює інший. А ще його неможливо заглушити засобами радіоелектронної боротьби. Тому це дуже велика перевага для наших Збройних Сил.
— Засоби радіоелектронної боротьби — це теж ваша зона відповідальності?
— Ні, це окремий рід військ. У них свої задачі і своя специфіка. Ми забезпечуємо стабільний зв'язок, а вони його захищають від ворога і водночас намагаються руйнувати зв'язок противника.
— Оці от перешкоди, про які ви говорите, — це зусилля ворога, чи якісь ще чинники?
— Це не лише діяльність противника. Атмосферні явища, погодні умови також впливають на зв'язок. Приміром, грозові хмари, які мають електромагнітне поле і перешкоджають сигналу. Але на такий випадок у нас є, як я вже говорив, радіозв'язок.
— Отже, ваша основна задача — стійкий зв'язок?
— Саме так. Безперебійний зв'язок між штабами різних рівнів і стабільне циркулювання інформації. Чим швидше це відбувається, тим оперативніше відбувається управління військами. Приміром, командування вищого рівня може завдяки швидкому отриманню інформації швидко відреагувати на оперативну обстановку і дати відповідні накази. Комусь відійти, комусь перегрупуватися. Це вже від ситуації залежить. Але інформація в будь-якому випадку вирішує.
— За яким основним критерієм оцінюють вашу ефективність?
— За відсутністю обривів зв'язку. Або якщо вже таке трапилось, то якнайшвидшому відновленні стабільного сигналу.
— А як ви усуваєте переривання зв'язку?
— Основний тип зв'язку, який ми використовуємо, — дротовий. А наприклад, у Миколаєві, де постійно відбуваються обстріли, є ймовірність пошкодження лінії, а отже, переривання зв'язку. У цьому випадку оперативно переходимо на супутниковий канал зв'язку і задіюємо Starlink. Одночасно відбувається пошук причини переривання, усунення проблеми і відновлення основного каналу зв'язку дротового.
— Що хотіли би побажати колегам-зв'язківцям у день вашого професійного свята?
— Хочу привітати всіх зв'язківців зі святом, поменше переривань проходження інформації. І взагалі, в нас кажуть: якщо про зв'язківця не згадали, значить, все пройшло, як треба. Тож хай про нас в такому сенсі згадують якомога менше. А стабільність зв'язку ми забезпечимо!
Коментарі